Biblioteka Miejska w Ząbkach udostępnia dla czytelników księgozbiór wypożyczając książki na zewnątrz (do domu) oraz udostępniając zasoby księgozbioru podręcznego oraz czasopisma i prasę codzienną na miejscu w Czytelni.

W Czytelni Biblioteki Miejskiej czytelnicy mogą przygotowywać tematy zalecone przez szkoły, przygotowywać się do olimpiad przedmiotowych, a także rozwijać własne zainteresowania, korzystając z encyklopedii, leksykonów, słowników oraz książek niebeletrystycznych z różnych dziedzin wiedzy.

W Czytelni można także przeglądać wydawnictwa albumowe z różnych dziedzin, m.in. albumy o zwierzętach, historii Polski, drugiej wojnie światowej, historii starożytnej, geografii, malarstwa, grafiki, rzeźby itp.